festival logga stor

                                                                                                                                                                                                           Foto: Sune Herbertsson
Programbok Festival 2011

Programbok Festival 2013

Programbok Festival 2015

Festivalen 2-4 februari 2018 blev en succé!

Musikern och underhållaren Östen Eriksson invigde festivalen och gav sin syn på vad musiken betyder för oss. 

Finalisterna i 2017 års nationella tävling "Ung och lovande" bjöd tillsammans med redan etablerade musiker av högsta Klass på ett "smörgåsbord" av  klassisk och nyskriven musik, romantik, wienklassicism, barock, folkmusik.

Den här gången sammanförde vi olika uttryck för vår festival: ungt och nytt med gammalt och traditionsrikt i musik och instrument, bl a harpan, det ”himmelska stränginstrumentet”, som du också fick höra som soloinstrument. 

Det blev ett möte mellan barock- och folkmusik, som vi så lyckosamt arrangerade under 2017 års Musik vid Dellen i konserten i Strömbacka. Därför bad vi de tre musikerna Kristine West, Emma Härdelin och Lisa Långbacka (som även ansvarade för musiken vid 2017 års Nobelfest), att tillsammans och i olika konstellationer med övriga musiker dela med sig av sina skatter ur den rika hälsingska folkmusiktraditionen och låta oss få uppleva dess släktskap med barocken.

IMG 0870IMG 0816IMG 0969

IMG 1117IMG 1129IMG 1153Irina

IMG 1167IMG 1183IMG 1213

Festivalmusiker

Duo Magnus Irina: Vinnare Ung och Lovande 2017
Magnus Holmander, klarinett  
Irina Serotyuk, accordeon (även Solistprisfinalist 2018)

Duo Vina: Finalist Ung och Lovande 2017
Natalia Kremska, piano  *
Victoria Stjerna, violin (även vinnare av Jan Wallanderpriset 2017)

Duo Graden/Carron: Finalist Ung och Lovande 2017
Filip Graden, cello  
Pontus Carron, piano  

Stenhammarkvartetten: 
Peter Olofsson, violin *

Per Öman, violin bara söndag
Tony Bauer, viola bara söndag
Mats Olofsson, cello

Josef Cabrales, violin
Björn Eriksson, viola
Emma Härdelin, sång
Ingmar Höglund, piano
Sofie Jansson, harpa
Annamia Larsson, valthorn
Lisa Långbacka, accordeon  
Helena Wahlund, viola
Kristine West, blockflöjter 

*) pga sjukdom ersattes Peter Olofsson av Nils Erik Sparf och Natalia Kremska av Emma Johansson och Iveta Calite

Festivalprogram

fredag 2 februari kl.19.00 festivalinvigning

Invigningstal av Östen Eriksson

ANNAMIA
Öppningsfanfar

JOSEF, MATS och PONTUS
Pjotr Tjajkovskij: Pianotrio a - moll, första satsen

VICTORIA och MATS
JohanHalvorsen: Passacaglia

ANNAMIA OCH IVETA
Daniel Hjort: Light Tones in Dark Matter

IRINA och MAGNUS
Claude Debussy: Premiere Rhapsodie
Witold Lutoslawski: Dance Preludes

PAUS

PONTUS och FILIP
Jean Sibelius:  Fyra stycken op. 78

SOFIE
Alan Hovhaness: Nocturne for harp

EMMA, LISA och KRISTINE
Claudio Monteverdi: Si Dolce el Tormento (svensk text Emma Härdelin)
Jag går i Tusen Tankar - trad.
Johann Sebastian Bach: Jesus är min fröjd och glädje
Carl Michael Bellman: Systrar Hören Min Musik 

lördag 3 februari  kl. 15.00

PONTUS och FILIP
Sergei Prokofiev: Sonat för cello och piano
Nadia Boulanger: Trois pièces pour violoncelle et piano

VICTORIA och EMMA
Leoš Janáček, sonat för violin och piano

Johannes Brahms, Ungersk dans nr 2

PAUS

VICTORIA och EMMA
Amand Maier-Röntgen, Sonat för violin och piano, sats 1

ANNAMIA, NILS ERIK och PONTUS
Johannes Brahms: Trio för horn, violin och piano

lördag 3 februari  kl. 19.00

SOFIE
Peggy Glanville Hicks: II Pastorale ur Sonata for harp

EMMA, LISA och KRISTINE
Lisa Långbacka: Sixth Day
Polska efter Anna Berglund
John Dowland: Come Again (Svensk text Emma Härdelin)
Lisa Långbacka: Morgon 

MAGNUS, IVETA
Klara Stirner: El Viento Viajero, uruppförande

NILS ERIK, JOSEF och INGMAR
Dmitrij Sjostakovitj: 5 stycken för två violiner och piano

KRISTINE, MATS, VICTORIA, BJÖRN
Wolgang Amadeus Mozart: Flöjtkvartett nr 1 D-dur

PAUS

MAGNUS och VICTORIA
Magnus Holmander: In the deep, uruppförande

IRINA, MAGNUS, IVETA och FILIP
Victor Vlasov: The Last Judgement
1. Paradise , 2. Temptation,   3. Gehenna

MAGNUS och IRINA
Paquito D´rivera: Vals Venezolano, Contradanza   
Pedro Iturralde: Suite Hellinque
Viatjeslav Semionov: Sedvana ur Bulgarisk svit för accordeon

EMMA, VICTORIA och MATS
Sjostakovitj: Andante och Allegro con brio ur Pianotrio nr 2 i e-moll

söndag 4 februari  kl. 15.00

STENHAMMARKVARTETETEN
Maurice Ravel: Stråkkvartett i F- dur

MAGNUS och PONTUS
Ylva Fred: Strange Song, tillägnad Magnus Holmander

KRISTINE, STENHAMMARKVARTETTEN, VICTORIA, FILIP, IRINA OCH LISA
Antonio Vivaldi: Konsert för blockflöjt C- dur         

SOFIE och EMMA
Manuel de Falla: Nana (svensk översättning Emma Härdelin)
Drömkvädet - Isländsk traditionell ballad (svensk översättning Emma Härdelin)

EMMA, KRISTINE & LISA
Hildegard von Bingen/Brisland Ferner: Viridissima Virga

PAUS

ANNAMIA OCH PER, TONY, HELENA, MATS
Wolfgang Amadeus Mozart: Hornkvintett

LISA, IVETA, MAGNUS och FILIP
Gavin Bryars: ur from The 11th Floor 
    Blanche
     Molly

IRINA, IVETA, VICTORIA, MAGNUS och FILIP
Sheridan Seyfried: Sextett for clarinett, strings and piano
  Energico
Arr.: Irina Serotyuk                

STENHAMMARKVARTETTEN, VICTORIA, LISA och FILIP
Lisa Långbacka: Vidare - en småländsk svit
1. Ljusvåg
2. Vidare 

SAMTLIGA STRÅKMUSIKER
Mendelson: Sats 1 ur stråkoktett i Ess-dur Opus 20